خانه / پرسشنامه مدیریت / پرسشنامه تشخیص مدیریت دانش

پرسشنامه تشخیص مدیریت دانش

پرسشنامه تشخیص مدیریت دانش

 

پرسشنامه تشخیص مدیریت دانش، به وسیله بوکوتیز و ویلیامز  در سال ۱۹۹۹ ایجاد شده است. بوکوتیز و ویلیامز، فرایندی هفت مرحله ای برای مدیریت دانش تعریف می‌کنند که شامل مراحل زیر می‌باشد:

۱٫ به دست آوردن دانش: استفاده از ابزارهای مختلف جهت دست‌یابی به دانش؛ کتابخانه و بخش اسناد نمونه‌هایی از این ابزارها هستند.

۲٫ به کار بردن دانش: استفاده از دانش به دست آمده در صورت مفید و مناسب بودن.

۳٫ یادگیری (از فرایند دانش): درس گرفتن و آموختن از تجربیات (و دانش و اطلاعات) به دست آمده.

۴٫ تسهیم و مبادله دانش: انتقال و رد و بدل شدن دانش اعضاء سازمان بین یکدیگر، تا فرهنگ «تسهیم دانش قدرت است» جایگزین «دانش قدرت است» شود.

۵٫ ارزیابی دانش: مورد سنجش قرار دادن وضعیت دانش و دارایی های دانشی سازمان.

۶٫ ایجاد و تثبیت دانش: توانایی سازمان در به وجود آوردن و تولید دانش و هم چنین تثبیت و حفاظت آن در سازمان.

۷٫ استفاده بهینه از دانش: استفاده کامل و بهینه سازمان از دانش موجود در زمانی که فرصت و موقعیت جدیدی برای سازمان به وجود می آید، قبل از اینکه از منابع برون سازمانی استفاده شود.
پرسشنامه تشخیص مدیریت دانش امکان ارزیابی فعالیت‌های مربوط به مدیریت دانش در یک سازمان را فراهم می سازد، حتی اگر فعالیت‌هایی انجام شوند که سازمان آن‌ها را تحت عنوان «مدیریت دانش» نمی شناسد، ولی عملاً مربوط به مدیریت دانش است.

 

این پرسشنامه که مطابق شرایط کاری ایالات متحده آمریکاست، در نقاط مختلفی از جمله برخی کشورهای در حال توسعه مورد استفاده قرار گرفته است. پس از مطالعه هر یک از مراحل مدیریت دانش، با توجه به طیف گزینه ای که به بهترین شکل نظر شما را نشان می‌دهد انتخاب کنید.

 

توضیحات : سوالات این پرسشنامه به صورت ۵ طراحی شده و نحوه امتیاز بندی و تفسیر نتایج به صورت کامل تشریح شده است.

 

پرسشنامه تشخیص مدیریت دانش دارای ۱۰۰ سوال و نوع فایل : Word 2007 می باشد.

 

روایی و پایایی : این پرسشنامه، ترجمه ی یک پرسشنامه استاندارد خارجی است که به زبان فارسی برگردانده شده است. لذا روایی و پایایی این پرسشنامه در ایران مورد بررسی قرار نگرفته و در صورت لزوم، محققان باید نسبت به بررسی روایی و پایایی این پرسشنامه اقدام نمایند. منبع : مقیمی، سید محمد و رمضان، مجید، ۱۳۹۰، پژوهشنامه مدیریت، جلد دهم، انتشارات راه‌دان، تهران.

 

برای پرسشنامه های دیگر مدیریت در سایت ایران پرسش روی  اینجا  کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *