خانه / پرسشنامه مدیریت / پرسشنامه استانداردهای شایستگی معلمان برای ارزیابی دانش‌آموزان

پرسشنامه استانداردهای شایستگی معلمان برای ارزیابی دانش‌آموزان

پرسشنامه استانداردهای شایستگی معلمان برای ارزیابی دانش‌آموزان

 

هدف: انجمن‌های آموزش حرفه‌ای در سال ۱۹۸۷میلادی برای ایجاد استانداردهایی جهت ارزیابی شایستگی معلمان بر اساس معیارهای فدراسیون آمریکایی شورای ملی معلمان بوجود آمد تا فواید بالقوه آموزشی ناشی از ارزیابی دانش‌آموزان کاملاً تشخیص داده شود. این کمیته که جهت این پروژه منصوب شده بود، کارش را در سال ۱۹۹۰ با تجدید‌نظرهایی در پیش‌نویس‌های قبلی توسط اعضای سنجش، تعلیم، آماده‌سازی معلمان و کمیته‌های صدور گواهینامه تکمیل کرد.(American Federation of teachers, 2001, p. 1)
استاندارد در اینجا بعنوان اصولی که عموماً توسط انجمن‌های حرفه‌ای مسؤل برای این سند پذیرفته شده، تعریف می‌شود. ارزیابی بعنوان فرایند کسب اطلاعاتی که جهت ایجاد و اخذ تصمیمات آموزشی درباره دانش‌آموزان، دادن بازخور به دانش‌آموزان درباره پیشرفتشان، نقاط ضعف و قوت جهت قضاوت دریاره اثربخشی آموزشی، کفایت و مناسب‌بودن دوره تحصیلات و اطلاع دادن خط‌مشی‌ها تعریف می‌شود.

فنون ارزیابی گوناگون شامل: مشاهده رسمی و غیر رسمی، تجزیه و تحلیل کیفی عملکرد محصولات دانش‌آموز، آزمون‌های کاغذ و قلم، پرسش شفاهی و تجزیه و تحلیل سوابق دانش‌آموز است.

شایستگی‌هایی که مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، دانش و مهارت‌های اساسی معلمین بعنوان مربیان می‌باشد. شایستگی‌های بسیاری وجود دارد که در ورای ارزیابی شایستگی‌هایی که معلمین باید حائز آن باشند. از طریق برقراری استانداردها برای شایستگی معلمان در ارزیابی دانش‌آموزان، انجمن‌ها با این موضوع موافقت می‌کنند که ازریابی دانش‌آموزان قسمت ضروری یک آموزش است و اینکه آموزش خوب بدون وجود یک ارزیابی خوب از دانش‌آموزان وجود ندارد. آموزش برای ایجاد شایستگی‌های بکار رفته در استانداردها، باید بخش لاینفک آماده‌سازی برای آینده باشد.
پیش‌نویس‌های این بیانیه با اصلاحات متعددی که توسط کمیته صورت گرفت، قبل از اینکه استانداردها به اجرا درآیند، برای نخستین بار برای تجدیدنظر عمومی منتشر شدند سپس تفاسیری متعدد توسط تجدیدنظرکنندگان از سوی انجمن‌های ذیربط صورت پذیرفت تا اینکه بیانیه نهایی آماده گردید. (American Federation of Teachers, 2001, P. 2)

 

نحوه تکمیل: هر کدام از این استانداردها بیانگر انتظارات برای دانش و مهارت ارزیابی معلم است که یک معلم باید آنها را دارا باشد، به‌طوریکه بتواند در پنج حوزه‌ای که درپرسشنامه شرح داده شده است، بخوبی عمل کند. برای سنجش هر یک از استانداردها از عبارات مختلفی در پنج دسته جداگانه استفاده شده است که دارای طیف پنج گزینه‌ای از خیلی کم تا خیلی زیاد است.

 

توضیحات : سوالات این پرسشنامه به صورت ۵ گزینه ای طراحی شده و نحوه امتیاز بندی و تفسیر نتایج به صورت کامل تشریح شده است.

 

پرسشنامه استانداردهای شایستگی معلمان برای ارزیابی دانش‌آموزان دارای ۲۳ سوال و نوع فایل : Word 2007 می باشد.

 

روایی و پایایی پرسشنامه استانداردهای شایستگی معلمان برای ارزیابی دانش‌آموزان: این پرسشنامه، ترجمه ی یک پرسشنامه استاندارد خارجی است که به زبان فارسی برگردانده شده است. لذا روایی و پایایی این پرسشنامه در ایران مورد بررسی قرار نگرفته و در صورت لزوم، محققان باید نسبت به بررسی روایی و پایایی این پرسشنامه اقدام نمایند. منبع : مقیمی، سید محمد و رمضان، مجید، ۱۳۹۰، پژوهشنامه مدیریت، جلد دوازدهم، انتشارات راه‌دان، تهران.

 

برای پرسشنامه های دیگر مدیریت روی  اینجا  کلیک کنید.

توجه : حق انحصاری انتشار نسخه الکترونیکی پرسشنامه های «پژوهشنامه مدیریت» در اختیار  مدیریت ایران پرسش (سایت www.iran-porsesh.com) می باشد و هرگونه نسخه برداری و بازنشر این آثار پیگرد قانونی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *